Golf: sport třetího tisíciletí

Golf patří mezi tři nejčastěji provozované sporty na světě. Aktivně se mu věnuje více než 70 milionů lidí ve více než 120 zemích. Světovým fenoménem je golf už od 60. let minulého století, a to především zásluhou Velké trojky - profesionálních hráčů Garyho Playera, Arnolda Palmera a Jacka Nicklause. Tito velcí sportovci přivedli golf do televizí a na titulní stránky novin a časopisů. Od té doby sledovanost profesionálních turnajů neustále roste a jen málo lidí na světě dnes nezná jména jako Ballesteros, Garcia, Montgomerie, Mickelson, Harrington, Sörenstam, Ochoa či Tiger Woods.

Golf představuje přirozený pohyb v krásně upraveném přírodním prostředí. Je optimální volbou při dnešním sedavém způsobu života. V rekreační podobě nevyžaduje extrémní jednorázové vypětí či přílišné namáhání netrénovaného organismu. Golf je nekontaktní sport a díky jedinečnému hendikepovému systému spolu mohou soupeřit hráči s rozdílnou výkonností nebo rozdílného věku. Na rozdíl od mnoha jiných sportů golf může plnohodnotně hrát i jednotlivec, který si přeje být při hře sám. Jeho věčným i vděčným soupeřem je pokaždé hřiště. Golf je i velmi vhodným rodinným sportem, který umožňuje, aby rodina společně prožívala báječné okamžiky napětí a zábavy. V každém případě je golf veliké zrcadlo, v němž se ukáže pravý charakter člověka.

Stačí první podařená rána, po níž se míč vznese a směřuje k vytčenému cíli. To je tak silný vjem, že mu propadne devět z deseti lidí. A chtějí ho prožít znovu a znovu. Rozhodnutí začít hrát golf však znamená poměrně významný zásah do života. Ne nadarmo se říká, že golf sám je životním stylem. Pokud tomuto sportu propadnete, počítejte s tím, že si na golf budete muset udělat především dostatek času.

Historie

Golf vychází ze hry hrané na východním pobřeží Skotska v panství Fife v 15. století. Hráči odpalovali kamínky mezi dunami a králičími norami. Používali tehdy hole nebo klacky. Někteří historici uvádějí, že holandský kolven nebo belgické chole byly hrami, které daly základ golfu. Přestože tyto a mnoho dalších her byly provozovány s využitím hole a míče, chyběla jim zásadní součást golfu, tj. jamka. Ať jsou argumentace různých skupin jakékoliv, je víceméně jasné, že golf v jeho dnešní podobě dalo světu Skotsko.

Za mekku golfu je všeobecně pokládáno skotské St Andrews. První zmínky o golfu v St Andrews pocházejí z roku 1552. V roce 1754 byla ustanovena The St Andrews Society of Golfers. Stroke play čili hra na rány tu spatřila světlo světa v roce 1759 a v roce 1764 bylo v St Andrews postaveno osmnáctijamkové hřiště, které je až do dnešních dob používaným standardem. Král William udělil klubu čestný titul „Royal & Ancient“ v roce 1834 a klubovna, jak ji známe dnes, byla otevřena v roce 1854. The Royal & Ancient Golf Club of St Andrews (R&A) je nejvýznamnějším klubem světa. Má nejlepší hřiště, je pravidlovou autoritou a prosazuje golf jako sport.

Golf v České republice

První hřiště na území dnešní České republiky bylo postaveno v roce 1904 v Karlových Varech. O rok později britský král Edward VII. otevřel hřiště v Mariánských Lázních a stal se zakládajícím členem klubu. Obě tato západočeská hřiště byla určena hlavně zahraničním lázeňským hostům, proto se začátky českého golfu někdy spojují až se vznikem Golf Clubu Praha v roce 1926 a Golfového Klubu Líšnice v roce 1928. Už v roce 1931 byl založen Československý golfový svaz, který se stal jedním ze zakládajících členů Evropské golfové asociace v roce 1937 v Lucembursku. Během druhé světové války bylo členství v Evropské golfové asociaci přerušeno. Obnoveno bylo až v roce 1968. Od roku 1969 byl Československý golfový svaz řádným členem Mezinárodní golfové federace. Po rozdělení Československé republiky na dva samostatné státy byl i Československý golfový svaz rozdělen na Českou golfovou federaci a Slovenskou golfovou unii. Česká golfová federace dnes sdružuje 146 klubů, Českou seniorskou golfovou asociaci, Profesionální golfovou asociaci České republiky, Český svaz greenkeeperů a Českou golfovou asociaci hendikepovaných. Golfu se v naší zemi aktivně věnuje více než 46 tisíc hráčů, kteří mají k dispozici 82 normovaných hřišť. Golf se stal osmým největším organizovaným sportem v České republice.

Před rokem 1990 bylo v Československu asi tisíc hráčů, golf živořil na několika málo hřištích a komunistický režim záměrně vytvářel představu, že to je buržoazní přežitek, něco, co do moderní společnosti vůbec nepatří. Ve struktuře ČSTV v roce 1990 golf fi guroval na 121. až 123. místě a před ním byly takové sporty jako přetahování lanem, závodní mariáš a psí spřežení. V posledních letech je rozvoj golfu v České republice považován světovými výzkumnými institucemi, jako jsou KPMG, R&A a Golf Research Group, za nejdynamičtější v Evropě.

Golf je jedním z posledních sportů, v němž se amatéři stále ještě striktně oddělují od profesionálů. Je však zřejmé, že zájem veřejnosti je upřen především na profesionální hráče a profesionální turnaje. Ani v tomto ohledu český golf nezůstává pozadu. Sice dosud nemá příliš hráčů a hráček, kteří by pravidelně startovali v nejvyšších profesionálních sériích v Evropě či USA, ale nechybějí zkušenosti s pořádáním takovýchto turnajů na české půdě. Mariánské Lázně v letech 1994 až 1996, Karlštejn v roce 1997, v posledních letech Čeladná i Kunětická hora jsou místy konání European Tour a Challenge Tour, dvou nejvyšších evropských soutěží. V posledních třech letech byla česká půda poznamenána i ženským profesionálním golfem, když se 2011, 2012 na Albatrossu a 2013 na Dýšině konal turnaj PGM ze série Ladies European Tour. V příštím roce by měl golf u nás dosáhnout svého prozatimního vrcholu - jak ženy, tak muži zde odehrají po jednom turnaji z obou dvou nejvyšších soutěží - European Tour, Challenge Tour, Ladies European Tour a LET Access Series. 

logo hraj golf změň životlogo hraj golf změň život
design by upsala | powered by Kurzor | © ČGF 2010