Golf je po více než 100 letech znovu olympijským sportem

Tři velké vítěze měl 121. kongres Mezinárodního olympijského výboru, který se konal na začátku října 2009 v Kodani. Prvním bylo brazilské Rio de Janeiro, které zvítězilo v souboji čtyř měst o pořádání letních olympijských her v roce 2016. Druhým a třetím vítězem byly golf a sedmičkové ragby, které byly zařazeny do programu historicky prvních her na jihoamerickém kontinentu. Golf se na olympiádu vrátí po dlouhých 112 letech! 

Přijetí golfu do rodiny olympijských sportů se stalo jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí roku 2009. Je třeba si uvědomit, že golf patří mezi tři nejpočetněji provozované sporty ve světě. A teď dostal další mohutnou injekci. Kromě světových hvězd formátu Woodse, Mickelsona, Montgomerieho či Sörenstamové svůj sport v době konání 121. kongresu MOV v Kodani osobně podpořili Padraig Harrington z Irska, Michelle Wieová z USA, Norka Suzann Pettersenová a 16letý Ital Matteo Manassero, vítěz British Amateur Open.

Golf byl v programu letních olympijských her už v roce 1900 v Paříži a znovu v roce 1904 v americkém St. Louis. V Riu de Janeiro v roce 2016 zažije slavný comeback po 112 letech, z čehož se raduje více než 60 miliónů golfistů ve více než 120 zemích světa. Radují se pochopitelně i čeští hráči, neboť očekávají další rozvoj svého sportu i zvýšenou finanční podporu ze strany státu. A pokud jde o případnou účast českých hráčů na olympiádě v roce 2016, šance určitě je. Nominační kritéria budou definitivně potvrzena koncem tohoto roku, ale současná podoba je následující: 

- prvních 15 hráčů aktuálního světového profesionálního žebříčku je kvalifikováno automaticky, nejvíce však 4 reprezentanti z jedné země

- z dalších míst světového žebříčku maximálně po dvou hráčích ze stejné země

Odhad podle současného stavu žebříčku je takový, že ke startu na OH by mělo stačit 250.místo mezi muži a 300.pozice mezi ženami. Hrát se bude 72 jamek na rány a bez cutu po dvou kolech, účastnit se bude pravděpodobně 60 hráčů a 60 hráček v samostatném turnaji pro každé pohlaví. 


logo hraj golf změň životlogo hraj golf změň život
design by upsala | powered by Kurzor | © ČGF 2010